Kurátor: Andrea Tomasetig
Maria Mulas je veľkou dámou talianskej portrétnej fotografie.
Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave nám prostredníctvom fotoportrétov významných osobností umenia a kultúry priblíži talianskeho kreatívneho ducha, ktorý v druhej polovici 20. storočia dominoval vo sfére výtvarného umenia, architektúry a dizajnu, múzických umení, literatúry či módy, a to aj ďaleko za hranicami Talianska. Maria Mulas prežila svoj profesionálny život v Miláne. Mesto sa stalo jej epicentrom, kultúrne podhubie mesta dokázala zachytiť výstižnejšie než ktokoľvek iný. Jej portréty sú živou pamäťou jednej výnimočnej doby a príležitosťou na stretnutie s velikánmi plnými ľudskosti. Vystavené fotografie pochádzajú z archívu Marie Mulas, ktorý sa za päťdesiat rokov jej aktívnej kariéry rozrástol na viac ako devätnásťtisíc fotografií a dvestotisíc diapozitívov. Aby sme si ľahšie spojili slávne mená s konkrétnymi tvárami, fotografie sprevádzajú stručné životopisné profily.
Maria Mulas sa narodila v roku 1935 v meste Manerba del Garda, v roku 1956 sa presťahovala do Milána, kde sa začala venovať maľbe a fotografii. Nakoľko jej starší brat Ugo Mulas bol už uznávaným fotografom, nadviazala na rodinnú tradíciu a rozhodla sa zasvätiť svoj profesionálny život tomuto umeniu. V rokoch 1965 až 1976 sa venovala predovšetkým divadelnej fotografii a portrétom umelcov a intelektuálov, v ktorých blízkosti sa s bratom pohybovali.
Jej prvá autorská výstava v roku 1976 v galérii Diaframma v Miláne pozostávala z portrétov umelcov a hercov daného obdobia. V roku 1977 nafotila v meste Kassel jednu z legendárnych performancií Mariny Abramovič a v roku 1990 sa jej na benátskom Bienále podarilo zachytiť umelca Jeffa Koonsa s manželkou Ilonou Staller, známou ako Cicciolina.
Počas svojej kariéry dokázala prekročiť taliansky kontext a portrétovať aj svetových umelcov: Andy Warhol, Louise Bourgeois, Joseph Beuys, Sonia Delaunay, Meret Oppenheim, Bob Wilson, Anish Kapoor, Allen Ginsberg, Günter Grass, Jorge Luis Borges, Christo, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Jasper Johns, Keith Haring, Paloma Picasso a mnohých ďalších.
Vystavovala v mnohých prestížnych galériách v Taliansku i v zahraničí a jej fotografie tvoria súčasť mnohých významných múzejných zbierok.
“Kto sa aspoň raz ocitol pred objektívom Marie Mulas, nepamätá si len fotoaparát namierený na svoju tvár. V spomienkach si uchováva pohľad fotografky upriamený na seba. Rozhovor, ktorý pri tej príležitosti prebehol. Pretože každý portrét Marie Mulasovej je zároveň vyjadrením priateľstva. Možno práve v tom spočíva jej kvalita." Emilio Tadini, maliar a spisovateľ
Výstava je jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce vitaj.