Rozhovor medzi spisovateľom Sandrom Veronesim, držiteľom ceny Strega (2006, 2020) a ceny Campiello (2000) a Andreom De Lucom, spisovateľom a profesorom talianskej literatúry.
Sandro Veronesi (1959, Florencia) vyštudoval architektúru a vo veku 29 rokov sa definitívne rozhodol pre literárnu dráhu. Jeho prvotina Per dove parte questo treno allegro vyšla v roku 1988. Nasledovali Gli sfiorati (1990) a Venite, venite B52 (1995).
Počas svojej umeleckej kariéry publikoval zbierky rozhovorov (Cronache italiane, 1992, Live, 1996) prieskumy (Occhio per occhio, 1992, o treste smrti vo svete) a novinové články (Superalbo, 2002). Pre televíziu RAI 3 moderoval program Magazzini Einstein a spolupracoval s mnohými literárnymi časopismi a denníkmi.
V roku 2000 vyšiel jeho román La forza del passato, ktorý získal cenu Premio Campiello, bol preložený do 15 jazykov a sfilmovaný režisérom Piergiorgiom Gayom. V roku 2006 získal cenu Premio Strega za román Caos Calmo, ktorý o dva roky neskôr sfilmoval režisér Nanni Moretti. Naďalej neúnavne píše (Brucia Troia, 2007; Terre rare, 2014; Non dirlo. Il Vangelo di Marco, 2015; Un dio ti guarda, 2016; Cani d'estate, 2018). V roku 2019 prichádza s románom Kolibrík. Titul bol zvolený za Knihu roka v rebríčku kvality literárnej prílohy “La lettura” tradičného denníka Corriere della Sera a získal literárnu cenu Premio Strega 2020. Sandro Veronesi spoločne s Paolom Volponim sú jediní talianski autori, ktorým sa ju podarilo získať dvakrát.
Andrea De Luca vyštudoval jazyky, literatúru a modernú kultúru na univerzite Università Gabriele d‘Annunzio v Pescare, Niekoľko rokov vyučoval na rôznych univerzitách v Estónsku, Francúzsku a Slovensku. Momentálne žije a vyučuje v Belgicku, kde je členom spoločnosti Società Dante Alighieri v Antverpách. S výskumom na tému Korene detektívnej literatúry v Taliansku obhájil doktorát z Komparatívnej literatúry. Je autorom mnohých článkov publikovaných v Taliansku a zahraničí a venuje sa výskumu na témy fejtónov, neapolských literárnych krúžkov devätnásteho storočia, moderného vnímania talianskej filmovej klasiky a menšinových filmových žánrov.
Kolibrík patrí medzi najmenšie vtáky na svete a má schopnosť zostať takmer nehybný vo vzduchu vďaka tomu, že dokáže veľmi rýchlo mávať krídlami. Jeho zdanlivá nehybnosť je plodom hektickej aktivity, ktorá mu umožňuje nepredstaviteľné výkony, ako napríklad letieť dozadu…
Marco Carrera, hrdina románu, je ako kolibrík. Jeho život je jedna strata za druhou a zdá sa, že minulosť ho ťahá čoraz viac ku dnu. Ale Marco nepadá, urputne sa snaží udržať sa na mieste, stúpať hore a dokáže zvládnuť mimoriadne životné obraty. Kolibrík je románom o veľkej moci života. Carrera je temperamentný a energický hrdina, ktorý má potenciál stať sa spoločníkom na cestách každého čitateľa.
V taliančine so slovenskými titulkami.